از کجا بدانیم که فوم مورد استفاده در مبل گرم است یا سرد است؟

 

 

در مقاله قبل به برسی تفاوت های تختخواب با مبل تختخواب شو پرداخیتم در این مقاله به برسی تفاوت های فوم های مورد استفاده در مبلمان میپردازیم. در مبل های تختخواب شو بعضی از قسمت های مبل را با فوم یا اسفنج پر یا می پوشانند. و هنگامی که مشتریان به فروشگاه ها یا سایت های فروش مبل مراجعه میکنند، با اصطلاحاتی مانند: فوم گرم و سرد، اسفنج و … مواجه میشوند.

 

 

 

که کمی ذهن مشتری را اشفته و سردرگم میکنند. و از فروشنده برای این اصطلاحات تعریف میخواهند تا تفاوت و مفهوم انها را بفهمند. در ادامه این مقاله به برسی انواع فوم های گرم و سرد و اسفنج ها میپردازیم. اگر قصد خرید مبل را دارید، این مقاله میتواند اطلاعات مفیدی را در مورد انواع فوم ها و اسفنج ها به شما بدهد که در انتخاب مبل بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

 

فوم چیست؟

 

فوم ها از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود، انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود. به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف و متفاوتی هستند. از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند. فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد، فوم ویژه ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند ۱۰ یا ۱۳ و یا ۱۵ سانتی متر باشد.

 

 

 

فوم های مورد استفاده در مبلمان

 

فوم ها انواع مختلفی دارند که در قسمت های مختلفی از مبل ها استفاده میشوند. در ادامه اسامی بعضی از فوم های مورد استفاده در مبلمان را میبینید:

 

  • پنبه ای
  • نمدی
  • چسبی
  • فنری
  • لایه ای
  • فوم گرم
  • فوم سرد
  • فوم ویژه
  • لایکو
  • و

 

 

 

این مقاله هم توصیه میشود  شش نکته برای خرید مبلمان راحتی مناسب دکوراسیون منزل

 

 

 

 

 

علت نامگذاری فوم های گرم و سرد

 

علت نام گذاری فوم گرم به این دلیل است که در فرایند تولید، این اسفنج ها در کوره های صنعتی با دمای بالا پخته میشوند. ولی فوم های سرد با حرارت غیر مستقیم و کم در کوره های صنعتی تولید میشوند.

 

 

 

ویژگی های فوم سرد و گرم و اسفنج ها

 

فوم های گرم: سفت و محکم بودن از بارزترین ویژگی های فوم گرم است که به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و نرم میشوند. معمولا طول عمر کمتری نسبت به فوم سرد دارد.

 

 

 

فوم های سرد: حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر است زیرا در دمای پایینی ساخته شده که فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول ها داشته است و به همین دلیل سفت تر از فوم گرم است. از فوم سرد به دلیل طول عمر بیشتر نسبت به فوم گرم در قسمت کف مبلمان راحتی استفاده میشود.

 

 

 

اسفنج ها : اسفنج های ۳۰ کیلویی یا یورتان قابل شستشو بوده و حالت خود را به زودی از دست نمیدهد. و میتواند به جای فوم در کف مبلمان هم به کار برده شود.

 

 

 

اسفنج چیست؟

 

همان ابر معمولی مورد استفاده در مبلمان است. اسفنج ها نسبت به ضخامت هایی که دارند در دسته های مبل، پشت مبل و گاهی در کف مبل هم استفاده میشوند. البته معمولا در کف مبلمان از اسفنج هایی به نام اسفنج سی کیلویی (منظور چگالی است) یا اسفنج یورتان استفاده میشود. باید در نظر داشت به میزانی که چگالی اسفنج زیاد باشد، طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

 

 

 

انواع اسفنج

 

اسفنج ها در انواع مختلفی عرضه میشوند، هم انواع سفت و محکمی دارند و هم انواع نرم و قابل انعطاف. مثلا اسفنج های نازک برای دسته های و پشت مبل ها به کار برده می شود. همچنین بسیار مناسب برای استفاده در تهیه کوسن، پشتی، تشک و بالشت های مبل است.

 

 

 

این مقاله هم توصیه میشود  کاربرد تخت خواب های تاشو

 

 

 

 

 

کاربرد اسفنج و فوم در مبل

 

در مورد کاربرد اسفنج ها و فوم ها هم باید گفت که اسفنج ها معمولا در دسته های مبل و … به کار میروند. نوعی که معمولا در دسته مبل ها به کار میرود، اسفنج هایی با ضخامت نازک و از نوع ۳۰کیلویی است. در حال حاضر برای کف مبلمان استیل می توان از فوم گرم ، فوم سرد و یا فوم ویژه استفاده کرد.

 

 

 

در اکثر مواقع در کف مبلمان از اسفنج هایی موسوم به اسفنج سی کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود. منظور از اسفنج سی کیلویی ،که در برخی موارد نیز می تواند بیست یا بیست و پنج کیلویی باشد، دانسیته یا چگالی اسفنج است.

 

 

 

همچنین در صورتی که از اسفنج برای نشیمن گاه مبل استفاده شده است توجه داشته باشید که هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد دارای طول عمری بیشتری نیز خواهد شد. هر چقدر چگالی اسفنج بیشتر باشد دارای دوام بیشتری خواهد شد. اما از طرفی چگالی بیشتر معادل سفتی بیشتر اسفنج می باشد.

 

 

 

تفاوت فوم گرم با فوم سرد

 

همان طور که گفتیم فوم های سرد با حرارت غیر مشتقیم و کم تولید میشوند به همین دلیل مولکول های انها فرصت بیشتری برای شکل گیری دارند و به همین دلیل خاصیت ارتجاعی فوم سرد از فوم گرم بیشتر است.

 

 

 

و فوم های سرد به دلیل خاصیت ارتجاعی، نرم تر از فوم های گرم هستند. و به همین دلیل در کف مبلمان راحتی از فوم های سرد به دلیل نرمی و طول عمر بیشتر، استفاده میشوند. اما در برخی موارد از در این قسمت از اسفنج هم استفاده میشود.

 

 

 

این مقاله هم توصیه میشود  ویژگی های یک مبل تختخواب شوی خوب چیست؟

 

 

 

 

 

از کجا بدانیم که فوم، گرم است یا سرد؟

 

یکی از راه های فهمیدن این که فوم گرم است یا سرد وارد کردن فشار به فوم است. به این صورت که به فوم فشار وارد میکنیم، اگر بعد از وارد کردن فشار فوم سریع به حالت اولیه خود بازگشت، فوم از نوع سرد است. اما اگر بعد از وارد کردن فشار فوم با تاخیر به حالت اولیه خود بازگشت فوم از نوع گرم است.

 

نكته دومي كه در تشخيص فومهای سـرد و گرم به ما كمك مي كند اين است كه تمام شركت هاي معتبر توليد كننده فومها حتماً آرم و تاريخ توليد روي آنها باشد. پس اگر هيچ آرمي روي فومهای مبل مشاهده نكرديد بدانيد كه آن به احتمال زياد فوم گرم است.

 

 

 

فوم یا اسفنج مسئله این است!

 

در مبل ها هم از اسفنج ها و هم از فوم ها استفاده میشود، مثلا در قسمت کف مبلمان هم از فوم و هم از اسفنج استفاده میشود.ولی اگر از فوم استفاده شده باشد به دلیل ماندگاری و طول عمر بیشتر، بهتر است.

 

اما اگر از اسفنج به جای فوم استفاده شده باشد، بهتر است اسفنجی با چگالی بالا باشد که هم طول عمر بیشتری دارند و هم سفت و قابل شستشو هستند و با گذشت زمان شکل و ظاهر خود را حفظ میکنند و حالت بدی به خود نمیگیرند. همچنین انتخاب فوم یا اسفنج یکی از نکات کلیدی برای خرید مبل راحتی است.

 

 

 

با ما در تماس باشید

09215120893